مفهوم RAID و انواع آن
0
مفهوم RAID و انواع آن :

واژه RAID که مخفف اصطلاح Redundant Array of Independent Disks می‌باشد، در بخش Storageها و منبع ذخیره اطلاعات، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای شناسایی تعداد بسیاری هارد توسط سیستم، باید این هاردها به روشی به هم متصل شوند. این اتصال که به صورت نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری صورت می‌گیرد، با نام RAID شناخته می‌شود. عملیات RAID کردن هاردها از حالت بسیار ساده و ابتدایی در محیط ویندوز و از طریق پنجره Disk Management تا مرحله حرفه‌ای و با استفاده از کارت‌های HBA می‌تواند صورت بپذیرد اما در تمام این روش‌ها، مسئله ساختار کلی RAID می‌باشد که در هاردها صورت می‌گیرد. اولین حالت ساده و ابتدایی RAID در ویندوز و در پنجره Disk Management، حالت چند هارد را به Dynamic تغییر داده و با انتخاب تمام این هاردها، می‌توان آنها را به صورت RAID تنظیم کرد که در این حالت تنها دو مدل Strip و Spanned را به عنوان حالت‌های RAID خواهیم داشت. (نکته بسیار مهم در این مرحله این است که در صورت تغییر هر هاردی به حالت Dynamic و در کل در صورت تغییر RAID هارد، تمام اطلاعات شما از روی آن پاک خواهد شد.) در زیر با چند مورد از انواع RAID آشنا خواهیم شد:

- RAID 0: اولین و ساده‌ترین نوع RAID می‌باشد که به صورت معمول بر روی سیستم‌عامل‌ها وجود دارد. در صورتی که در Disk Management سیستم خود دو هارد را با هم به صورت Dynamic و Strip متصل کرده باشید در اصل از این حالت RAID استفاده نموده‌اید. همانطور که گفته شد دو حالت Stripped و Spanned از انواع RAID 0 می‌باشد. در این حالت تمام هاردها بدون هیچ هارد رزرو و جایگزین، به صورت متوالی به هم متصل می‌شوند. سرعت در این مدل RAID بسیار بالا می‌باشد و تقریباً از مجموع تمام حجم هاردها می‌توان استفاده نمود. (تفاوت بین دو مدل Stripped و Spanned از این بحث خارج است) این مدل RAID باید حداقل دو عدد هارد بر روی سیستم یا Storage وجود داشته باشد.

- RAID 1: این مدل تقریباً یکی از امن‌ترین انواع RAID می‌باشد. در این مدل که حتماً تعداد زوج هارد باید بر روی سیستم یا Storage موجود باشد، نیمی از هاردها به صورت هاردهای رزرو آنلاین برای نیمی دیگر از آنها در نظر گرفته می‌شوند. بدین صورت که در هنگام نوشتن یک فایل بر روی هارد اصلی، یک کپی به عنوان پشتیبان نیز بر روی هارد رزرو نوشته می‌شود. در این حالت سرعت RAID نصف حالت معمول است زیرا عملیات نوشتن دو بار صورت می‌گیرد. اما در صورتی که به هر دلیلی هاردی کامل از بین برود، یک هارد پشتیبان از آن در دستگاه وجود داشته و می‌توان بدون هیچ مشکل یا قطعی در سیستم، از هارد رزرو استفاده کرد. در مراکز مهم که امنیت بسیار اهمیت بالاتری نسبت به سرعت دارد، از این نوع RAID در انواع هاردهای سیستم‌ها استفاده می‌شود.(دو مدل اول معمولاً بر روی Workstationها اعمال می‌شود و معمولاً در Storageها به دلیل مشکلات موجود استفاده نمی‌شوند.)

- RAID 3: در این مدل که از 4 هارد به بالا پشتیبانی می‌کند، تمام هاردها به صورت یکپارچه با هم مورد استفاده قرار می‌گیرند و فقط یک هارد به صورت رزرو آفلاین برای تمام هاردهای موجود در یک RAID در نظر گرفته می‌شود. اگر تمام هاردهای مورد استفاده در RAID را به عنوان یک Enclosure در نظر بگیریم، هارد رزرو، به عنوان هارد پشتیبان برای تمام Enclosure در نظر گرفته شده و در صورتی که هاردی در تمام Enclosure از کار بیافتد، این هارد جایگزین آن شده و با استفاده از بیت‌های Parity که در هنگام نوشتن اطلاعات بر روی هاردها ذخیره می‌شود، اطلاعات از بین رفته بر روی هارد را بازسازی می‌کند و در اصل اطلاعاتی از بین نمی‌رود. این مدل RAID دارای سرعت نسبتاً بالا و امنیت خوبی می‌بوده است و تا قبل از معرفی RAID 5 یکی از پرکاربردترین مدل‌های RAID می‌باشد.

- RAID 5: این مدل از RAID کاملاً مانند RAID 3 می‌باشد که البته در یک مورد کوچک اما موثر با هم تفاوت دارند که البته از این بحث خارج است. در آموزشک بعدی سعی خواهم کرد تفاوت این دو مدل و دو حالت Stripped و Spanned را برای دوستان تشریح کنم. اما در حال حاضر یکی از پرکاربردترین مدل‌های RAID در انواع Storageها همین حالت RAID 5 می‌باشد و اکثر قریب به اتفاق Storageها و برخی از سیستم‌های Workstation خانگی یا اداری از این مدل برای شناسایی تعداد بالای هاردها استفاده می‌کند. سرعت و امنیت این روش نیز تقریباً با مدل RAID 3 یکسان می‌باشد.

- RAID 6: این مدل نیز مانند RAID 5 می‌باشد با این تفاوت که تعداد هارد رزرو آفلاین در این مدل RAID به دو عدد افزایش یافته است. این کار باعث افزایش ضریب امنیت در این مدل RAID نسبت به مدل RAID 3 , 5 شده است. این مدل از جدیدترین مدل‌های RAID می‌باشد و به همین خاطر با وجود امنیت و سرعت بالاتر نسبت که RAID 5، همچنان تعداد کمتری از Storageها در اقصی نقاط دنیا از این مدل استفاده می‌کنند.

- RAID 10: این مدل از RAID از ترکیب دو حالت RAID 0 و RAID 1 تشکیل می‌شود که برای مثال در صورتی که 6 هارد داشته باشیم، این هاردها با هم RAID 1 شده و امنیت بالایی را به وجود می‌آورند و تعداد 3 هارد باقیمانده نیز به صورت RAID 0 شده تا سرعت نوشتن بر روی این هاردها نیز به نسبت افزایش یابد. (لازم به ذکر است که سرعت در این روش نسبت به حالت RAID 3,5,6 کمتر است.)

- RAID 50: این مدل نیز از ترکیب دو حالت RAID 0 و RAID 5 تشکیل شده است. در برخی از Storageهای معمول، تنها تعداد محدودی از هارد را می‌توان RAID 5 نمود. این مشکل با معرفی حالت RAID 50 تا حدی برطرف شده است. امروزه در این مدل Storageها، در ابتدا تمام هاردها به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم شده و هر قسمت به صورت RAID 5 تنظیم می‌شوند. در نهایت تمام بسته‌های RAID5 با هم به صورت RAID 0 تنظیم می‌شود تا امکان دسترسی به تمام هاردها و حجم آنها برای کاربران وجود داشته باشد.
لازم به ذکر است در حالت RAID 3 ,5 ,6، ظرفیت نهایی Storage به دلیل استفاده از هاردهای رزرو و ساختار داخلی این RAIDها پایین می‌باشد. برای مثال اگر شما Storage با ظرفیت 24 عدد هارد داشته باشید و تمام هاردهای شما نیز ظرفیت 2 ترابایت داشته باشند، ظرفیت نهایی در حالت RAID 5، 40 ترابایت خواهد شد. (در حالت معمول باید این مقدار 48 ترابایت باشد).

ارسال نظر
نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد امنیتی : *

کمی در باره ما!
سایت 059 با بیش از 10 سال تجربه در زمینه آموزش در فضای مجازی