معرفی پردازنده Tegra 4
0
معرفی مختصری از پردازنده Tegra 4 شرکت NVIDIA

معرفی پردازنده Tegra 4


دقیقا در کنفرانس CES 2013 بود که ابر شرکت NVIDIA از پردازنده Tegra 4 خود رو نمایی کرد، شرکت انویدیا برای نمایش قدرت پردازنده تگرا 4 یک تبلت مجهز به این پردازنده را در کنار نکسوس 10 که مجهز به سیستم روی یک چیپ Exynos سامسونگ است قرار داد و 25 صفحه وب را بصورت پشت سر هم در هر دو تبلت باز نمود و نشان داد که تگرا 4 تقریبا دو برابر سریعتر از Eyxnos بکار رفته در نکسوس 10 عمل می‌کند. تبلت مجهز به تگرا 4 در 27 ثانیه و نکسوس 10 در 50 ثانیه توانستند صفحه های آزمایشی وب را باز کنند.
انویدیا همچنین ادعا کرد که تگرا 4 از پردازنده بکار رفته در آیپد 4 نیز قوی‌تر است.

تگرا 4 نیز همچون تگرا 3 علاوه بر 4 هسته اصلی CPU داری یک هسته کم مصرف برای کاهش مصرف باتری می‌باشد که وظیفه پردازش امور سبک را بر عهده دارد.

انویدیا هنوز سرعت کلاک پردازنده تگرا 4 را اعلام ننموده است اما این تراشه مجهز به یک GPU با 72 هسته از نوع CUDA می‌باشد. هنوز انویدیا نوع لیتوگرافی تگرا 4 را نیز اعلام نکرده اما شایعات به لیتوگرافی 28 نانومتری برای نسل چهارم تگرا اشاره دارند و این در حالی است که تگرا 4 با لیتوگرافی 40 نانومتری ساخته شده بود. همین موضوع باعث کاهش دما و مصرف پردازنده می‌شود.

انویدیا همچنین اعلام کرد که سیستم-روی-یک-چیپ جدید این شرکت تنها برای اجرای سریعتر بازی‌ها ساخته نشده است و دارای یک موتور پردازش تصویر به نام «Nvidia Computational Photography Engine یا موتور محاسباتی عکاسی انویدیا» است که به عنوان مثال عکاسی HDR را به شکل بسیار پیشرفته تری انجام می‌دهد. انویدیا برای نمایش کارایی تگرا 4 در عکاسی HDR از یک تبلت بی‌نام و نشان مجهز به ویندوز RT بهره برد.

انویدیا همچنین از پروژه تازه‌ای به نام Project Shield خبر داد، کنسول دستی که مجهز به تگرا 4 است.

تگرا 4 از رزولوشن 4K و فناوری نمایشگرهای PRISM 2 پشتیبانی می‌کند، این فناوری باعث می‌شود تا 45 درصد مصرف انرژی کاهش یابد. انویدیا در کنار تگرا 4 از مودم i500 نیز پرده برداری نمود که در واقع یک راه حل قابل برنامه ریزی بوده که قادر به بهره بردن از طیف وسیعی از شبکه‌های مخابراتی است. این تراشه که امکان قرارگرفتن در پلتفرم تگرا 4 را دارد پشتیبانی از LTE را میسر می‌کند و قادر است 1.2 تریلیون عملیات در ثانیه را پردازش کند. ابعاد این تراشه 40 درصد کوچک‌تر از تراشه‌های بیس‌بند فعلی است.

ارسال نظر
نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد امنیتی : *

کمی در باره ما!
سایت 059 با بیش از 10 سال تجربه در زمینه آموزش در فضای مجازی