فرق بین اسلات های PCI Express 3.0 و PCI Express 2.0
0
فرق بین اسلات های PCI Express 3.0 و PCI Express 2.0

و امکان استفاده از کارت های PCIe 3.0 در نسخه 2.0فرق بین اسلات های PCI Express 3.0 و PCI Express 2.0


فرق بین اسلات های PCI Express 3.0 و PCI Express 2.0


همان طور که می دانید با پیشرفت روز افزون بازی های رایانه ای و هرچه طبیعی تر شدن opject ها و اضافه شدن افکت های جدید که همه دست به دست هم میدن تا دنیای واقعی رو تو بازی های رایانه ای شبیه سازی کنن که همین امر باعث افزایش حجم textures ( بافت ها ) میشه !! خب این خودش خیلی باعث دردسر سازنده های کارت گرافیکه !! ولی چرا ؟؟؟
علتش اینه که شما زمانی میتونی از maximum توانایی کارت گرافیکت استفاده کنی که به اندازه کافی حافظه پرسرعت ( منظور حافظه های سریع روی برد کارت گرافیک هست ) داشته باشی تا GPU بتونه با تمام تواناییش دیتا رو از اون حافظه OPCODE کنه .

در حال حاضر خیلی از بازیهای روز حتی بیشتر از 1.5GB در هر مرحله از بازی فقط حجم TEXTURE شون میشه !!

حالا به نظر شما الان کارت 1.5GB موجوده !! پس این مشکل چه گونه حل میشه ؟؟!! اصلآ فلسفه افزایش پهنای باند بین VGA و MAIN BOARD از همین جا شروع شد !! از جایی که دیگه حافظه روی برد کارت گرافیک کفاف حجم TEXTURE ها رو نمیداد .
کمپانی های سازنده کارت گرافیک دست به کار شدن تا این مشکل رو حل کنن ! ولی این مشکل با افزایش حجم حافظه روی برد حل نمیشد !! چون اون وقت قیمت تمام شده برای هر کارت گرافیک قدرتمند خیلی زیاد میشد و قدرت خرید کم میشد !! اونوقت خودشون ضرر میکردن !

پس بهترین راه ممکن استفاده از حافظه اصلی سیستم ( RAM ) بود !! چون هم قیمت کمی نسبت به حافظه های روی برد کارت گرافیک داشت ، هم میشد با یه تیر 2 نشون زد ( افزایش کلی کارایی سیستم) . برای اینکه بتونن با سرعت بالا به این حافظه دسترسی داشته باشن مجبور بودن با افزایش پهنای باند بین حافظه سیستم و حافظه روی برد کارت گرافیک این مشکل رو حل کنن ! یکی از دلایل پیدایش PCI -E 1.1 همین بود . ( البته اون موقع ( بین سال 2004 تا 2006) حجم TEXTURE بازی ها در هر مرحله به 1GB هم نمیرسید ) . ولی با اومدن ویندوز ویستا و DIRECT X 10 و بازی های رایانه ای که بر این پایه پی ریزی میشدن باز هم حجم بافت ها بیشتر شد !! ( توجه داشته باشید که حجم بافت ها با افزایش رزولیشن نسبت مستقیم داره ) طوری که حتی دیگه PCI - E 1 هم جوابگو نبود !! چرا ؟؟!! چون اینقدر استفاده از RAM سیستم زیاد میشد که حتی با بهترین VGA های حال حاضر هم ، زمان OPCODE بافت ها از RAM سیستم به حافظه روی برد VGA محسوس بود ( این به معنی افت FPS نیست ) دوستانی که با رزولیشن بالای 1024‌‌‌‌‌‌‌‌1280 حتی با VGA های قدرتمند اگر CRYSIS رو بازی کرده باشن میفهمند که منظور من چیه !! ( گیر های نیم ثانیه ای ) یا همون فریز شدن خیلی خیلی کوتاه !! ( البته اینو با کمبود TEXTURE MEMORY کلی و استفاده از PAGE FILE روی H.D.D اشتباه نگیرید !
با اومدن ویندوز ویستا و تکنولوژی Virtualized Memory‏ به صورت خیلی OPTIMIZE شده عرصه برای افزایش پهنای باند بیشتر و آمدن PCI -E 2.0 باز شد !! چون این تکنولوژِی استفاده از RAM سیستم رو برای ذخیره TEXTURE ها خیلی بهینه تر میکرد .

پس دوستانی هم که از PCI - E 2.0 میخوان نهایت استفاده رو بکنن به نکات زیر خوب توجه بکنن :

1 - سعی کنید برای بازی کردن با رزولیشن بالا حدالامکان از ویندوز VISTA استفاده کنید .
2 - از RAM های درجه یک با BUS بالا ( 800MHZ یا بهتر) و با تایمینگ های پایین استفاده کنید .
3 - حجم حافظه سیستم کمتر از 2GB نباشه !

در آخر هم تاکید میکنم که از PCI -E 2.0 نباید انتظار افزایش FPS رو داشت !!
در ضمن نکته کلیدی این هست که اگر شما از مادربوردی استفاده می کنید که از تمامی استاندارد های PCI Express 2.0 پشتیبانی می کند می توانید به صورت محدود شده از کارت های نسل 3.0 نیز استفاده نمایید اما این استفاده به صورت محدود می باشد و در بعضی موارد سیستم دوچار مشکلاتی نیز می گردد.

ارسال نظر
نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد امنیتی : *

کمی در باره ما!
سایت 059 با بیش از 10 سال تجربه در زمینه آموزش در فضای مجازی