آیا سامسونگ اطلاعات کاربران خود را سرقت می‌کند؟
0
آیا سامسونگ اطلاعات کاربران خود را سرقت می‌کند؟

اخیراً فیلم هایی مبنی بر وجود چیپ استراق سمع در باتری های گوشی‌های سامسونگ در فضای مجازی منتشر شده است. در این تصاویر با خارج کردن یک مدار از پشت باتری موبایل، ادعا می شود که این مدار برای استراق سمع و ارسال اطلاعات شخصی شما به اینترنت تعبیه شده است.

آیا سامسونگ اطلاعات کاربران خود را سرقت می‌کند؟

به گزارش میهن امروز نکته مهم درباره این ادعا این است که چیپ و مدار مذکور مربوط به NFC گوشی های سامسونگ بوده و با این کار این قابلیت گوشی از کار می افتد. همانگونه که در تصاویر نیز مشاهده می کنید، متن درج شده در پشت باتری (near field communication که مخفف آن NFC است) نشان دهنده وجود چیپ سخت افزاری مربوط به آن در پکیج باتری است.

آیا سامسونگ اطلاعات کاربران خود را سرقت می‌کند؟

البته تکنولوژی NFC در کشور ما کمی ناشناخته است، ولی در دیگر کشورها از آن بجز انتقال اطلاعات با سرعت فوق العاده زیاد، برای پرداخت های اعتباری (بجای کارت اعتباری) استفاده می شود. جالب است بدانید در کشور ژاپن تقریباً اکثر پرداخت ها از این طریق بوده و کارت های اعتباری در حال منسوخ شدن است.
متاسفانه به عمد یا سهو این ویدئوها باعث تخریب این بخش از سخت افزار گوشی شما می گردد که به دلیل عدم استفاده شما از این قابلیت گوشی همراه، در همان ابتدا متوجه آسیب دیدگی دستگاه نمی شوید.
NFC چیست؟

مخفف near field communication است و منظور از ان فناوری‌‌ای است که ارتباط بی‌سیم با فرکانس بالای دو وسیله را که در فاصله کمی در حدود ۱۰ سانتیمتر هستند، ممکن می‌کند.

کارکردی که برای NFC‌ در نظر گرفته می‌شود، بسیار فراتر از فناوری بلوتوث است. با استفاده از NFC یک وسیله -غالبا یک گوشی موبایل- می‌تواند اطلاعات را از وسایل دیگر یا از برچسب‌های مخصوص NFC در فاصله کوتاه دریافت کند.

6 مورد از شیوه‌هایی را که این فناوری نوین می‌تواند بر زندگی ما در آینده نزدیک تأثیر بگذارد، در ادامه می‌خوانید:

۱- پرداخت بدون تماس: از آنجا که NFC‌ ماهیتاً تماس‌ها را فقط در فاصله‌های نزدیک چند سانتیمتری ممکن می‌کند، بنابراین شیوه خوبی برای داد و ستد ایمن محسوب می‌شود و با استفاده از آن می‌تواند کارت‌های اعتباری ساخت که بدون تماس کار می‌کنند. مستر کارت و ویزا کارت، هر دو عضو انجمن NFC‌ هستند و هر دوی این شرکت‌های در حال کار روی پروژه‌ای هستند که با استفاده از آن گوشی‌های موبایل مجهز به NFC را بتوان به عنوان ابزار پرداخت آنی مورد استفاده قرار داد.


آیا سامسونگ اطلاعات کاربران خود را سرقت می‌کند؟


۲- حمل و نقل: در سال ۲۰۰۸، شرکتی در آلمان، موبایل ۲۰۰ نفر را در یک برنامه آزمایشی مجهز به برچسب‌های NFC‌ کرد. وقتی این افراد سوار وسایل حمل و نقل عمومی می‌شدند، به صورت خودکار ورود و خروج آنها ثبت می‌شد و آخر هر ماه، صورت‌حساب برای آنها می‌آمد. در سال ۲۰۱۰، این طرح در مورد ۳۰۰۰ نفر دیگر انجام شد و به زودی اتوبوس‌های شهر مادرید هم در یک طرح پایلوت، مجهز به این فناوری خواهند شد.

۳- پزشکی: NFC‌ در پزشکی هم کاربردهای زیادی می‌تواند داشته باشد، برای مثال با استفاده از آن می‌توان اطلاعاتی در مورد درمان‌های دریافت‌شده توسط یک بیمار دریافت کرد یا متوجه شد که در یک بازه زمانی چه پزشکان و پرستارانی، بیمار را ویزیت کرده‌اند.

۴- سادگی استفاده در زندگی روزمره: تصور کنید که یک بازی موبایل طراحی شود که برای انجام آن، گوشی‌های دو دوست باید به هم نزدیک شوند و بچسبند! تصور کنید که برای چاپ عکس گوشی‌تان یا استفاده از یک هدست بی‌سیم، نیازی به کشیدن دردسر نباشد و با NFC ‌ارتباط گوشی با پرینتر و هدست، به سادگی ممکن شود.

به مثال جالب دیگری توجه کنید: تماس با گوشی‌های همراه، برای بعضی از ناتوان‌های ذهنی یا افراد سالخورده، چندان آسان نیست. حالا تصور کنید که آلبوم عکسی از دوستان و آشنایان داشته باشید و وقتی روی هر عکس انگشت می‌گذارید، موبایلتان اطلاعات را از برچسب NFC هر عکس بگیرد و تماس را برقرار کند. چنین کار عجیب و غریبی در طی یک پروژه در سال ۲۰۰۹، انجام شد و برنده جایزه دوم انجمن NFC شد!

۵- اشیای هوشمند: آخر چرا باید فکر کنیم که در برچسب‌های NFC، فقط می‌توان اطلاعاتی مثل شماره تلفن یا آدرس اینترنتی قرار داد؟!

در یکی از شهرهای فنلاند، کار جالبی با NFC ‌انجام دادند، آنها ۱۵۰۰ برچسب ویژه را در هر جایی که تصورش کنید، از اتوبوس‌ها گرفته تا سالن‌های تئاتر قرار دادند. این طوری برای مثال، کسانی که بلیط برای حضور در تئاتر رزرو کرده بودند، می‌توانستند از موبایلشان به عنوان بلیط استفاده کنند و وقتی در سال انتظار بودند و حوصله‌شان سر می‌رفت، می‌توانستند با گوشی‌شان اطلاعات ذخیره شده در پوسترهای تبلیغ تئاتر را بخوانند و متوجه جزئیاتی در مورد تئاتری که خواهند دید، بشوند!

جالب است بدانید که شرکتی پیدا شده که سنگ قبرها را مجهز به NFC‌ می‌کند تا حاضران در آرامگاه ابدی شخص بتوانند با گوشی‌هاشان اطلاعاتی در مورد متوفی کسب کنند!

آیا سامسونگ اطلاعات کاربران خود را سرقت می‌کند؟

۶- شبکه‌های اجتماعی: به احتمال زیاد در مورد شبکه های اجتماعی مبتنی بر موقعیت، چیزهایی می‌دانید. در این شبکه‌ها هر شخص مرتبا موقعیت خود را اعلام می‌کند یا اصطلاحا checked in انجام می‌دهد. دوستان او در شبکه اجتماعی می‌توانند ببینند که او کجاست و اگر تمایل داشته باشند، او را ببیننند.

آیا سامسونگ اطلاعات کاربران خود را سرقت می‌کند؟از NFC، می‌توان به این منظور هم استفاده کرد. کافی است، مناطق مختلف یک شهر را مجهز به برچسب‌های NFC‌ کرد.

البته با برآمدن Foursquare این ایده به صورت دیگری مطرح شد و رونق یافت، اما هنوز هم از NFC می‌توان برای این کار استفاده کرد. برای مثال سال پیش یک شرکت آلمانی، نمونه اولیه‌ای طرحی را ارائه کرد که در آن هر حاضران در یک محل می‌توانند اطلاعات پروفایل خود را با هم رد و بدل کنند و بر حسب میزان تشابه علایق و عادات با هم طرح دوستی بریزند.

ارسال نظر
نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد امنیتی : *

کمی در باره ما!
سایت 059 با بیش از 10 سال تجربه در زمینه آموزش در فضای مجازی